Welkom op familieski.nl

Welkom op de vernieuwde familieski. De plek om te lezen over wintersport en uitgebreide informatie te vinden over de skigebieden in de Alpen. Speciale aandacht...

Het wintersportweer verschijnt om de dag met nu ook een overzicht per land

De berichtgeving over het wintersportweer in de Alpen is van start gegaan. Op Familieski blijf je zo op de hoogte van de sneeuwhoogtes, de vooruitzichten en de...

Nieuwe skigebieden op Familieski - update Obertauern

Op Familieski vind je uitgebreide beschrijvingen over de skigebieden uit Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Tsjechië. Je vindt hier per wintersportbestemming...

  • Welkom op familieski.nl

  • Het wintersportweer verschijnt om de dag met nu ook een overzicht per land

  • Nieuwe skigebieden op Familieski - update Obertauern

Noordoosten Alpen sneeuw, rest zonnig
Geschreven door Koos Meteo   
zaterdag 14 januari 2012 10:52

Noordoosten van de Alpen in weekeinde nog sneeuw en wind, rest toenemend zonnig.

Een depressie trekt via de Baltische Staten  via Wit-Rusland naar het zuidoosten, richting Balkan. Tegelijkertijd breidt een hogedrukgebied zijn invloed uit vanaf de Benelux naar het Alpengebied. Door Stau komt zaterdag en zondag nog sneeuwval voor in het oosten van Tirol, Salzburg, Boven- en Beneden-Oostenrijk en een deel van Stiermarken ten noorden van de alpenhoofdkam. Zondag neemt de sneeuwval in die gebieden verder af en ook de wind - die zaterdag daar nog voor verstuiving kan zorgen - neemt zondag verder af.

2012-01-14-analyse
Een hogedrukgebied dat boven Nederland en Groot-Brittannië ligt breidt uit naar de Alpen, een depressie bij de Baltische Staten trekt zuidoostwaarts. Hierdoor rustig weer bij ons - met mogelijk een stralingsvorstje - en toenemend zonnig in de Alpen na de laatste sneeuw in het weekeinde.

In de Zwitserse en Franse en Itlaiaanse Alpen, alsmede Vorarlberg en West-Tirol en ten zuiden van de alpenhoofdkam valt geen sneeuw meer en de zon gaat vooral in de hogere gebieden fel schijnen. Maandag en dinsdag komt het hele alpengebied verder onder invloed van het hogedrukgebied. Het noordoosten van Oostenrijk blijft echter nog aanvoer houden van wisselende bewolking die vanuit het noordwesten aangevoerd wordt. Daar dus minder fraai weer en niet zoals in de rest van de alpengebieden: veel zon overdag en koude nachten.
Vooral zaterdag kan het op hoogte flink koud zijn met temperaturen tussen -15 en -20 op 2000 meter. Naarmate de week vordert worden de nachten milder. Op het warmst van de dag bereikt de vorstgrens ongeveer 1000 meter hoogte.

2012-01-14-T1500
De temperatuur is laag op zaterdag. Wie naar grotere hoogte gaat om te skiën zal zich goed moeten kleden aangezien de wind daar nog niet weggevallen is en de temperatuur tegen de -20 aanloopt (boven 2000 meter). Zondag en de dagen daarna neemt de koude op hoogte af.

Langetermijnverwachting
Op woendag trekt een depressie naar Zuid-Scandinavië, waarbij de verdere doortocht geblokkeerd wordt door een Russisch hoog. De stagnatie boven de Oostzee en het terugtrekken van het hoog boven de Alpen naar het westen richting Azoren, geeft weer ruimte aan de luchtmassa's boven de Noordzee en tussen Engeland en Groenland om naar de Alpen te trekken.
Hierdoor begint de stuwingsneerslag opnieuw, doordat fronten op woensdag, donderdag en vrijdag tegen de alpenhoofdkam geduwd worden.
Onzeker is overigens of woensdag al het alpengebied bereikt wordt, maar donderdag en vrijdag volgende week lijkt de sneeuw zeker te gaan vallen. Het meest valt dan in het oostelijke deel van het alpengebied.
De vorstgrens loopt donderdag met het warmtefront van de depressie op tot ca. 1200 meter, in Zwitserland en in de Franse Alpen tot ca. 1500 meter. Vrijdag laat een koufront de temperatuur weer dalen en zal de sneeuw boven ongeveer 700 meter vallen en in de westelijke Alpen boven ca. 1000 meter.


2012-01-14-meteogram
 
Het verloop van het weer in Tirol en Vorarlberg tot en met komende vrijdag. Terwijl de nachttemperatur en vrij snel minder laag worden, blijven de dagtemperaturen langzamer stijgen. Ongeveer 20 cm en 15 cm. sneeuw valt resp. op donderdag en vrijdag. 

Overzicht per land

Zwitserland
Mooi zonnig weer voorlopig. In de ochtend is wat nevel in de dalen mogelijk, na lichte tot matige vorst in de nacht, in het weekeinde nog strenge vorst (boven 800 meter) in de nacht. Op woensdag sluierbewolking die steeds dichter wordt en donderdag tot sneeuwval leidt boven 1500 meter. Vrijdag daalt de sneeuw- en vorstgrens weer naar ongeveer 1000 meter. In het zuidwesten blijft de sneeuwvalgrens enkele honderden meters hoger.

Oostenrijk
Zaterdag blijft het nog stevig waaien in het noordoosten en er valt nog wat sneeuw. Ook zondag kan in het noordoosten nog wat sneeuw vallen, maar de wind zwakt af. De rest van Oostenrijk heeft mooier weer en in het westen en zuid van de alpenhoofdkam is het echt zonnig.
De nachten zijn vooral in het weekeinde koud en ook hogerop in de bergen kan het nog streng vriezen. Daarna zwakt de nachtelijke koude af, overdag blijft de vorstgrens op ca. 1000 meter steken. Er kan nog wat lichte sneeuw vallen in Boven- en Beneden-Oostenrijk na het weekeinde.
In de dalen is in de nanacht en vroege ochtend wat nevel mogelijk de komende dagen. Vanaf woensdag stijgen de sneeuwkansen sterk, de dagen erna kan weer 20 tot 40 cm. sneeuw vallen op de stuwgevoeligste plaatsen.

Frankrijk
Na vrijdag is het wat kouder geworden en de vorstgrens schommelt dan ook rond 800 meter overdag. Het is zonnig weer en dat blijft zo tot ver in de volgende week. Er is wel kans op wat hogere bewolking en in de ochtend op nevel in de dalen. Op woensdag neemt de bewolking toe en op donderdag  en vrijdag kan er wat sneeuw vallen. Het zal echter niet veel meer dan 5 tot 10 cm. worden. De sneeuwvalgrens schommelt dan rond 1000 meter.

Italië
Veel sneeuw valt er niet de laatste tijd in de Italiaanse Alpen. De wind waait langdurig uit het noorden tot noordwesten en dat blijft voorlopig nog even zo! Er sijpelt hooguit af en toe nog wat van een front tot over de alpenhoofdkam zonder alle neerslag verloren te hebben en dan zijn er enkele cm. verse sneeuw mogelijk. In het weekeinde en tot donderdag is het echter mooi zonnig weer. Donderdag en vrijdag zijn er weer kansen op enkele cm. sneeuw. Het is net als in de rest van de alpen koud in het weekeinde op hoogte en in de nacht, naarmate de week vordert zwakt de koude af.

Duitsland
De zonnige dagen worden teruggeschaald naar dagen met wisselende bewolking en perioden met zon. Het is vrij koud in de nachten, ook in het middelgebergte  vriest het ´snachts matig en overdag licht. Na woensdag komen er weer sneeuwfronten uit het noordwesten, er valt 10 tot 15 cm sneeuw op de navolgende dagen, de vorstgrens ligt daarbij op aanvankelijk 550 meter later ca. 400 meter. In de Beierse Alpen kan 10 tot 30 cm. sneeuw gaan vallen na de zonnige dagen in het begin van de week.

Tsjechië
Er blijft vrij veel bewolking en de invloed van de langstrekkende depressie op het weer is niet alleen daar aan te zien: ook aan de vrij lichte sneeuwval die dagelijks mogelijk blijft. Donderdag en vrijdag volgen dan weer nieuwe fronten uit het noordwesten met sterkere sneeuwval.  10 tot 30 cm. in totaal kan er vallen.


Scandinavië
Het is tot en met dinsdag wisselend bewolkt en af en toe kan de zon ook tevoorschijn komen. De lichte vorst gaat langzaam over in matige vorst. Na dinsdag passeren twee neerslaggebieden, op woensdag en donderdag, daarbij kan tussen 5 em 10 cm sneeuw gaan  vallen. Vrijdag en verder krijgen we te maken met strenger wordende koude .

Koos.

Wordt ook fan van Familieski op Facebook: www.facebook.com/Familieski en ontvang updates over het wintersporweer en de laatste wintersportnieuwtjes!