|
Noorden Föhn, zuiden sneeuw en regen
|
|
Geschreven door Koos Meteo
|
|
zondag 23 oktober 2011 15:39 |
|
 De drukverdeling op maandag 24 oktober 2011, vanuit het zuidwesten nadert een storing het alpengebied.
De weersontwikkelingen zijn voor de Alpen nog niet gunstig voor de skipistes. Voorlopig blijft de zuidelijke wind overheersen en die brengt - zoals meestal het geval is - regen en sneeuw. De neerslag valt vooral ten zuiden van de Alpenhoofdkam en föhn heerst ten noorden van de kam. De stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven het continent dat noord-zuid georiënteerd is.
Lagedrukgebieden liggen nu eveneens noord-zuid: van IJsland tot Portugal. Fronten worden traag het continent opgeduwd door de westelijke stroming die zuidelijk van de lagedrukkern bij Ierland heerst.
Zondag en maandag Alleen in Burgenland en het oostelijk deel van Boven- en Beneden-Oostenrijk valt in de berggebieden wat lichte sneeuw boven 1500 meter, de rest van Oostenrijk houdt het droog en de noordelijke delen hebben ook zon.
Dinsdag Een front trekt vanuit het westen Zwitserland en het westen van Oostenrijk binnen. De zuidelijke wind houdt de sneeuwvalgrens op 2000 meter en vooral aan de zuidzijde is door stuwing veel neerslag mogelijk, 50 mm regen en boven 2000 meter tientallen cm sneeuw. In het noorden neemt de föhn sterk toe en slechts een enkele bui weet over de Alpenhoofdkam naar West-Tirol en Salzburg door te slippen. De vorstgrens ligt op 2000 tot 3000 meter.
Woensdag Het front beheerst nu nog het weer in het oosten van Oostenrijk waar sneeuw boven 2500 tot 3000 meter valt, enkele tientallen cm. Ook elders stijgt de vorstgrens naar ca. 2500 meter. In het noorden blijft de föhn zijn stempel nog op het weer drukken maar verzwakt wel.
De meeste neerslag valt aan de zuidzijde van het Alpenmassief, de sneeuwgrens ligt rond 2500 meter. Situatie op dinsdag, neerslagtempo per 3 uur in mm water.
De föhn door de krachtige zuiden wind is goed zichtbaar op de kaart met verwachte temperaturen voor op 1500 meter op maandag.
Lange termijn In de tweede helft van de week wordt het weer rustiger en droog in het alpengebied door drukstijgingen achter het inmiddels gepasseerde front. Het hogedrukgebied dat bij de Baltische Staten domicilie heeft gekozen breidt zuidwestelijk uit en krijgt verbinding met het Azorenhoog. Toch piept daar nog een storinkje door, van Biskaje naar de Middellandse Zee trekkend: van noordwest naar zuidoost door de rug van hoge druk. Het kan dat dan de föhn weer aanwakkert en in het zuiden enige neerslag zal gaan vallen. Dit scenario is echter nog onzeker: het kan ook zijn dat de storing te weinig kracht heeft om de Alpen te beïnvloeden. De vorstgrens blijft dan lager, tussen 1500 tot 2000 meter bij weinig wind en daarbij is er meer kans op zon.
Koos
|