|
Alpenweer: Een krachtig lagedruk gebied op de Atlantische Oceaan bepaalt het weer in west Europa en dus ook in de Alpen. Komend weekend en ook de eerste dagen van de komende week blijft dit laag het weer in Europa bepalen, waardoor het, onder invloed van een zuid-zuidwestelijke stroming, te warm zal zijn voor de tijd van het jaar. De pas gevallen sneeuw in de skigebieden gaat hier vooral onder de 2000 meter last van krijgen. Grote vraag is dus: Wanneer komt de kou weer terug?
Komend weekend De vooruitzichten voor komend weekend komen nog sterk overeen met de voorspelling van afgelopen maandag. Europa blijft te maken houden met een zuid- zuidwestelijke stroming met een aanvoer van te zachte lucht voor de tijd van het jaar. Er zal komend weekend wat neerslag gaan vallen maar dit is niet noemenswaardig, ook omdat de sneeuwgrens rond de 2000 meter zal liggen. Op de bergen gaat het stormachtig waaien en in föhngevoelige dalen aan de noordkant kunnen de temperaturen oplopen tot 15 graden. De pas gevallen sneeuw zal hier zeker onder te lijden hebben. Helaas niet de berichten waar we als wintersportliefhebber op zitten te wachten. Maar het is nog altijd pas halverwege november en we hebben al een mooie start van het seizoen gehad. Is er dan niets positiefs te zeggen voor komend weekend. Zeker wel. Zoek een plek op een terrasje met een mooi uitzicht en uit de wind. Doe dit op een zonnig moment (die komen er ook) en droom alvast weg over een mooi wintersportseizoen...Zal vast ook genieten zijn!

Is er hoop? Nee, tot het einde van de volgende week en mogelijk ook nog daarna, al is dit nog erg onzeker. Het Europese weermodel ECMWF is het minst hoopvol, het Amerikaans GFS model geeft een sprankje hoop op wat minder warm weer vanaf volgende week donderdag. Ik zeg bewust "wat minder warm" want met een echte koude oplossing komt het GFS ook nog niet. Onderstaande afbeeldingen tonen de verschillen tussen het Europese model (boven) en het Amerikaanse model voor volgende week vrijdag.
 Het Europese model toont een hogedrukgebied boven centraal Europa. Hierdoor is de stroming zuidwestelijk waarna deze over het hoog heen meandert en noordwestelijk wordt (volg de pijlen). Gevolg hiervan is warm weer in de Alpen en kou richting de Balkan.
Het Amerikaanse model legt het Azorenhoog in de buurt van Spanje en lagedrukgebieden op de Atlantische Oceaan en Scandinavië. Hierdoor een meer westelijke stroming waardoor minder warmere lucht de Alpen schampt. De groene kleur op de afbeeldingen betekent dat het vriest boven de ongeveer 1500 meter.
Voor de nog langere termijn is het gewoonweg nog te onzeker om iets zinnigs over te kunnen zeggen. Maar er is hoop voor eind november waarover later meer.
|